See puteli on Wiktionary
{
"etymology_number": 1,
"forms": [
{
"form": "putelis",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "puteli (plural putelis)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Philippine English",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "51 49",
"kind": "other",
"name": "English entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "38 34 2 26",
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "36 33 1 30",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"A princess."
],
"id": "en-puteli-en-noun-7B28t8xV",
"links": [
[
"princess",
"princess"
]
],
"raw_glosses": [
"(Philippines, literary) A princess."
],
"tags": [
"Philippines",
"literary"
]
}
],
"word": "puteli"
}
{
"etymology_number": 2,
"forms": [
{
"form": "putelis",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "puteli (plural putelis)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "putelee"
}
],
"categories": [
{
"_dis": "51 49",
"kind": "other",
"name": "English entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "38 34 2 26",
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "36 33 1 30",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"Alternative spelling of putelee."
],
"id": "en-puteli-en-noun-cfXGFvv-",
"links": [
[
"putelee",
"putelee#English"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"word": "puteli"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "puteli"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "fr",
"3": "bouteille",
"4": "",
"5": "bottle"
},
"expansion": "French bouteille (“bottle”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "butelj",
"4": "",
"5": "bottle"
},
"expansion": "Swedish butelj (“bottle”)",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From French bouteille (“bottle”) through Swedish butelj (“bottle”). Doublet of butilkka.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "puteli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puteleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "putelitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "putelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puteleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "putelittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "putelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puteleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "putelittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "putelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puteleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "putelittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "putelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puteleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "putelittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "putelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puteliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puteleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "puteleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "putelittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "puteli",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "puteli",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "colloquial"
},
"expansion": "(colloquial)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "putel",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish paperi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"bottle"
],
"id": "en-puteli-fi-noun-fe-ceeW-",
"links": [
[
"bottle",
"bottle"
]
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"standard"
],
"topics": [
"language",
"linguistics",
"human-sciences",
"sciences"
],
"word": "pullo"
}
],
"tags": [
"colloquial"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈputeli/"
},
{
"ipa": "[ˈput̪e̞li]"
},
{
"rhymes": "-uteli"
}
],
"word": "puteli"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "klasiputeli"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "fi",
"3": "puteli"
},
"expansion": "Finnish puteli",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "ru",
"2": "бутыль"
},
"expansion": "Russian бутыль (butylʹ)",
"name": "ncog"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "pudel"
},
"expansion": "Estonian pudel",
"name": "ncog"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Finnish puteli. Compare also Russian бутыль (butylʹ) and Estonian pudel.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "izh-decl/vahti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/vahti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "puteli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteliin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliloin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelija",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelii",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelii",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliloihe",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "putelilois",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "putelist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "puteliloist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "putelille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "puteliloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "puteliil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "puteliloil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "putelilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "puteliloilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "puteliks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "puteliiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "puteliloiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "putelinna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliinna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "puteliloinna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "puteliin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "puteliloin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "putelint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
},
{
"form": "puteliloint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "noun"
},
"expansion": "puteli",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"pu‧te‧li"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"pu‧te‧li"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "noun",
"related": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "bocka"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "uhlu"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "sorokofka"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "sotka"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "492 l"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "12.3 l."
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "0.615 l."
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "0.308 l."
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "0.123 l."
}
],
"senses": [
{
"categories": [],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
27,
35
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
53,
66
]
],
"english": "For this we'll stir the clay and sand together again in the bottle and we'll pour the cloudy water into the glass.",
"ref": "1937, V. A. Tetjurev, translated by N. I. Molotsova, Loonnontiito (ensimäin osa): oppikirja alkușkoulun kolmatta klaassaa vart, Leningrad: Riikin Ucebno-Pedagogiceskoi Izdateljstva, page 7:",
"text": "Sitä vart taas hämmennämmä puteliis liivan ja saven yhtee ja șommelan veen valamma stokanaa.",
"translation": "For this we'll stir the clay and sand together again in the bottle and we'll pour the cloudy water into the glass.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"bottle"
],
"id": "en-puteli-izh-noun-fe-ceeW-",
"links": [
[
"bottle",
"bottle"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "38 34 2 26",
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "36 33 1 30",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 95",
"kind": "other",
"name": "Ingrian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "10 90",
"kind": "other",
"langcode": "izh",
"name": "Food and drink containers",
"orig": "izh:Food and drink containers",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "7 93",
"kind": "other",
"langcode": "izh",
"name": "Units of measure",
"orig": "izh:Units of measure",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"bottleful (a traditional unit of volume)"
],
"id": "en-puteli-izh-noun-UgKXX0ng",
"links": [
[
"bottleful",
"bottleful"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈputeli/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈpute̞ˑlʲ]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈputeːli/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈputˑe̝ːlʲi]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"rhymes": "-utelʲ"
},
{
"rhymes": "-uteːli"
}
],
"word": "puteli"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "et",
"3": "pudel"
},
"expansion": "Estonian pudel",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Estonian pudel.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "vot-decl/võrkko",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "II/võrkko",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "puteli",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelid",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteli",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelijõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelii",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelia",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteliitõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelii",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelisõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteli",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteliisõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliz",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "putelissõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliissõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "putelilõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliilõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "putelillõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliillõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "puteliltõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliiltõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "putelissi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "puteliissi",
"source": "inflection",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "^(*)) the accusative corresponds with either the genitive",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular"
]
},
{
"form": "nominative",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular"
]
},
{
"form": "the genitive.",
"source": "inflection"
},
{
"form": "^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
"source": "inflection"
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "noun"
},
"expansion": "puteli",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"pu‧te‧li"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"pu‧te‧li"
]
}
],
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Votic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Votic võrkko-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"bottle"
],
"id": "en-puteli-vot-noun-fe-ceeW-",
"links": [
[
"bottle",
"bottle"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈputeli/",
"note": "Luutsa, Liivtšülä"
},
{
"ipa": "[ˈputʲeli]",
"note": "Luutsa, Liivtšülä"
},
{
"ipa": "/ˈputeli/",
"note": "Jõgõperä"
},
{
"ipa": "[ˈputeli]",
"note": "Jõgõperä"
},
{
"rhymes": "-uteli"
}
],
"word": "puteli"
}
{
"categories": [
"English countable nouns",
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English nouns",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_number": 1,
"forms": [
{
"form": "putelis",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "puteli (plural putelis)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"English literary terms",
"Philippine English"
],
"glosses": [
"A princess."
],
"links": [
[
"princess",
"princess"
]
],
"raw_glosses": [
"(Philippines, literary) A princess."
],
"tags": [
"Philippines",
"literary"
]
}
],
"word": "puteli"
}
{
"categories": [
"English countable nouns",
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English nouns",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_number": 2,
"forms": [
{
"form": "putelis",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "puteli (plural putelis)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "putelee"
}
],
"glosses": [
"Alternative spelling of putelee."
],
"links": [
[
"putelee",
"putelee#English"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"word": "puteli"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "puteli"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "fr",
"3": "bouteille",
"4": "",
"5": "bottle"
},
"expansion": "French bouteille (“bottle”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "butelj",
"4": "",
"5": "bottle"
},
"expansion": "Swedish butelj (“bottle”)",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From French bouteille (“bottle”) through Swedish butelj (“bottle”). Doublet of butilkka.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "puteli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puteleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "putelitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "putelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puteleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "putelittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "putelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puteleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "putelittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "putelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puteleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "putelittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "putelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puteleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "putelittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "putelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puteliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puteleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "puteleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "putelittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "puteli",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "puteli",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "colloquial"
},
"expansion": "(colloquial)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "putel",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish colloquialisms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish paperi-type nominals",
"Finnish terms borrowed from Swedish",
"Finnish terms derived from French",
"Finnish terms derived from Swedish",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uteli",
"Rhymes:Finnish/uteli/3 syllables"
],
"glosses": [
"bottle"
],
"links": [
[
"bottle",
"bottle"
]
],
"tags": [
"colloquial"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈputeli/"
},
{
"ipa": "[ˈput̪e̞li]"
},
{
"rhymes": "-uteli"
}
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"standard"
],
"topics": [
"language",
"linguistics",
"human-sciences",
"sciences"
],
"word": "pullo"
}
],
"word": "puteli"
}
{
"categories": [
"Ingrian entries with incorrect language header",
"Ingrian lemmas",
"Ingrian nouns",
"Ingrian terms borrowed from Finnish",
"Ingrian terms derived from Finnish",
"Ingrian terms with IPA pronunciation",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Ingrian/utelʲ",
"Rhymes:Ingrian/utelʲ/3 syllables",
"Rhymes:Ingrian/uteːli",
"Rhymes:Ingrian/uteːli/3 syllables",
"izh:Food and drink containers",
"izh:Units of measure"
],
"derived": [
{
"word": "klasiputeli"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "fi",
"3": "puteli"
},
"expansion": "Finnish puteli",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "ru",
"2": "бутыль"
},
"expansion": "Russian бутыль (butylʹ)",
"name": "ncog"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "pudel"
},
"expansion": "Estonian pudel",
"name": "ncog"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Finnish puteli. Compare also Russian бутыль (butylʹ) and Estonian pudel.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "izh-decl/vahti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/vahti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "puteli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "putelin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteliin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliloin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelija",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelii",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelii",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliloihe",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "putelilois",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "putelist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "puteliloist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "putelille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "puteliloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "puteliil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "puteliloil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "putelilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "puteliloilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "puteliks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "puteliiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "puteliloiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "putelinna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliinna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "puteliloinna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "puteliin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "puteliloin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "putelint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
},
{
"form": "puteliloint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "noun"
},
"expansion": "puteli",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"pu‧te‧li"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"pu‧te‧li"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "bocka"
},
{
"word": "uhlu"
},
{
"word": "sorokofka"
},
{
"word": "sotka"
},
{
"word": "492 l"
},
{
"word": "12.3 l."
},
{
"word": "0.615 l."
},
{
"word": "0.308 l."
},
{
"word": "0.123 l."
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Ingrian terms with quotations"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
27,
35
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
53,
66
]
],
"english": "For this we'll stir the clay and sand together again in the bottle and we'll pour the cloudy water into the glass.",
"ref": "1937, V. A. Tetjurev, translated by N. I. Molotsova, Loonnontiito (ensimäin osa): oppikirja alkușkoulun kolmatta klaassaa vart, Leningrad: Riikin Ucebno-Pedagogiceskoi Izdateljstva, page 7:",
"text": "Sitä vart taas hämmennämmä puteliis liivan ja saven yhtee ja șommelan veen valamma stokanaa.",
"translation": "For this we'll stir the clay and sand together again in the bottle and we'll pour the cloudy water into the glass.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"bottle"
],
"links": [
[
"bottle",
"bottle"
]
]
},
{
"glosses": [
"bottleful (a traditional unit of volume)"
],
"links": [
[
"bottleful",
"bottleful"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈputeli/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈpute̞ˑlʲ]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈputeːli/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈputˑe̝ːlʲi]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"rhymes": "-utelʲ"
},
{
"rhymes": "-uteːli"
}
],
"word": "puteli"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "et",
"3": "pudel"
},
"expansion": "Estonian pudel",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Estonian pudel.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "vot-decl/võrkko",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "II/võrkko",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "puteli",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "putelid",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteli",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "putelijõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelii",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelia",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puteliitõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelii",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "putelisõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteli",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puteliisõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliz",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "putelissõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliissõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "putelilõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliilõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "putelillõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliillõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "puteliltõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "puteliiltõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "putelissi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "puteliissi",
"source": "inflection",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "^(*)) the accusative corresponds with either the genitive",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular"
]
},
{
"form": "nominative",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular"
]
},
{
"form": "the genitive.",
"source": "inflection"
},
{
"form": "^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
"source": "inflection"
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "noun"
},
"expansion": "puteli",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"pu‧te‧li"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"pu‧te‧li"
]
}
],
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Votic/uteli",
"Rhymes:Votic/uteli/3 syllables",
"Votic entries with incorrect language header",
"Votic lemmas",
"Votic nouns",
"Votic terms borrowed from Estonian",
"Votic terms derived from Estonian",
"Votic terms with IPA pronunciation",
"Votic võrkko-type nominals"
],
"glosses": [
"bottle"
],
"links": [
[
"bottle",
"bottle"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈputeli/",
"note": "Luutsa, Liivtšülä"
},
{
"ipa": "[ˈputʲeli]",
"note": "Luutsa, Liivtšülä"
},
{
"ipa": "/ˈputeli/",
"note": "Jõgõperä"
},
{
"ipa": "[ˈputeli]",
"note": "Jõgõperä"
},
{
"rhymes": "-uteli"
}
],
"word": "puteli"
}
Download raw JSONL data for puteli meaning in All languages combined (31.9kB)
{
"called_from": "inflection/1826",
"msg": "inflection table: empty tags for the genitive.",
"path": [
"puteli"
],
"section": "Votic",
"subsection": "noun",
"title": "puteli",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/1826",
"msg": "inflection table: empty tags for ^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
"path": [
"puteli"
],
"section": "Votic",
"subsection": "noun",
"title": "puteli",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.